Co to jest landing page? Najważniejsze elementy landing page

Co to jest landing page, strona lądowania, strona przechwytująca, strona sprzedażowa - blog Kobieca Strona Biznesu, blog dla przedsiębiorczych kobiet, Wordpress, copywriting, rozwijanie marki - Karolina Kołodziejczyk
Strona lądowania, strona docelowa, micropage – tak zwany landing page niejedno ma imię. Jeśli prowadzisz promocję i sprzedaż online, obowiązkowo musisz znać to pojęcie. Dlaczego? Bo właśnie tego typu strona pomoże Ci w rozwijaniu potencjału Twojej marki, zdobywaniu nowych klientów i zwiększaniu dochodów. Wyjaśnijmy więc sobie co to jest i jakie najważniejsze elementy muszą znaleźć się landing page, by skutecznie sprzedawał.

Co to jest landing page

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – dziś nie będzie skomplikowanych definicji. Landing page to prosta strona internetowa, zbudowana z myślą o konkretnej kampanii marketingowej. To miejsce, do którego trafiają Twoi odbiorcy po kliknięciu w reklamę czy link promocyjny, który umieścisz w mediach społecznościowych. Na stronie lądowania znajduje się jedna, precyzyjnie określona oferta – nic więcej.

Landing page skupia się więc na pojedynczym celu. Możesz go wykorzystać wtedy, gdy:

 • sprzedajesz własny produkt fizyczny lub elektroniczny,
 • budujesz listę zainteresowanych produktem,
 • organizujesz webinar, konferencję lub inny event,
 • prowadzisz zapisy na newsletter, oferując wartościowy bonus dla odbiorcy.

Co to jest landing page, strona lądowania, strona przechwytująca, strona sprzedażowa - blog Kobieca Strona Biznesu, blog dla przedsiębiorczych kobiet, WordPress, copywriting, rozwijanie marki - Karolina KołodziejczykNa takiej stronie nie ma miejsca na choćby skrawek informacji, który odciągnąłby Twojego klienta od realizacji tego jednego celu. Na stronie docelowej nie umieszczamy tradycyjnego menu – jeśli już, to tylko takie ułatwiające poruszanie się w obrębie samego landingu. Nie stosujemy żadnego rodzaju linków zewnętrznych, nie promujemy trzech produktów na raz, nie przypominamy o innej świetnej okazji, którą oferujesz. Zasada jest prosta: jeden landing page – jedna akcja, którą odbiorca może podjąć.

Po co tworzyć stronę lądowania?

A po to, by maksymalnie skutecznie promować swoją ofertę. Na pewno słyszałaś gdzieś, że internauta ma żałośnie niski tzw. attention span, czyli okres skupionej uwagi. Bardzo łatwo go rozproszyć i odciągnąć od tego, po co przyszedł (choćby na Twoją stronę). Tu zobaczy ładny przycisk, a tu wpadnie mu w oko słowo promocja… I nagle sam klient nie pamięta, co właściwie chciał osiągnąć.

Landing page pozwala uniknąć takiego rozmieniania się na drobne. Każde słowo, każdy przycisk i każdy obrazek prowadzą bowiem tylko w jedno miejsce – do zakupu (czy np. zapisu na newsletter). Odbiorcy nic nie rozprasza. Dzięki temu konwersja, czyli stosunek osób odwiedzających stronę do tych podejmujących pożądane działanie, może być naprawdę wysoka.

Wyobraź sobie taką ścieżkę klienta: scrolluje Facebooka i wyświetla mu się reklama ebooka o zdrowym odżywianiu. Leży to w zakresie jego zainteresowań, a sama reklama jest naprawdę zachęcająca, więc klika w załączony do niej link. Ląduje wówczas właśnie na stronie lądowania (you see what I did here?). Może na niej znaleźć rozszerzoną informację, czego dotyczy ebook, spis treści, podgląd opublikowanych w nim materiału oraz opinie osób, które już przeczytały tę publikację. Dodatkowo widzi jak na dłoni, jakie korzyści ma zapewnić mu lektura. A na domiar tego wszystkiego tylko jedno kliknięcie dzieli go od zakupu (i to w promocyjnej cenie) – nie musi nawet opuszczać w tym celu strony.

Jak wygląda landing page w praktyce

Widzisz już, jak świetnym narzędziem sprzedażowym jest landing page? Żeby nie być gołosłowną, pokażę Ci kilka przykładów takich stron docelowych.

 • Zerknij choćby na moją prostą stronę, zachęcającą do wzięcia udziału w darmowym minikursie „Klient idealny”. Zawarłam na niej krótki opis kursu, uwzględniłam przewidywane korzyści i pokazałam, jak wyglądają materiały PDF. W kilku miejscach umieściłam formularze zapisu. Dzięki temu już w pierwszym tygodniu od startu przy minimalnym nakładzie na reklamę, do kursu dołączyło aż 46 osób.
 • Znacznie bardziej rozbudowanym landing page posłużył się Michał Szafrański do sprzedaży swojej książki „Finansowy Ninja”. Oprócz tekstów opisujących książkę, Michał wykorzystał także nagrania video, zaoferował pobranie darmowego rozdziału, pokazał opinie zadowolonych czytelników oraz spis treści. Dodatkowo wzbogacił stronę o sekcję Q&A, a klientom dał do wyboru trzy różne pakiety produktów.
 • Jeszcze inaczej wygląda strona sprzedażowa Kursu na cel autorstwa Oli Budzyńskiej, czyli Pani Swojego Czasu. Ola opowiada trochę o sobie, jasno określa, dla kogo przeznaczyła swój kurs, pokazała jego zawartość oraz recenzje kursantek. Znalazło się też miejsce na pytania i odpowiedzi.

(A na marginesie powiem Ci, że właśnie Kurs na cel pomógł mi w końcu rozruszać Kobiecą Stronę Biznesu. Jeżeli tak jak ja jesteś osobą, która nie potrafi doprowadzać swoich projektów do końca, poddaje się presji celów otoczenia i chce w końcu żyć i działać po swojemu – bardzo polecam Ci ten kurs).

We wstępie do tego artykułu napisałam, że landing page niejedno ma imię. Niejedną ma też twarz – może być krótszy, dłuższy, bardziej lub mniej rozbudowany. Wszystko zależy od oferty, potrzeb i preferencji odbiorców oraz celu, jaki strona lądowania ma spełniać.

Najważniejsze elementy landing page - co powinno znaleźć się na landing page, strona lądowania - Kobieca Strona Biznesu, blog dla przedsiębiorczych kobiet

Najważniejsze elementy landing page

Jestem pewna, że już wyłapałaś pewne sekcje, powtarzające się na stronach lądowania. Tak naprawdę większość dobrych, skutecznych landingów wygląda podobnie, a istnieje ku temu bardzo błahy powód – wykorzystują one taki zestaw elementów, który po prostu działa.

Do tych elementów należą:

 1. Nagłówki – ten pierwszy jest najważniejszy. Musi zachęcić odbiorcę do pozostania na stronie, dlatego powinien jasno komunikować o co właściwie tu chodzi. Wspomaga go często podtytuł, który uszczegóławia najważniejszą informację. Do tego każda kolejna sekcja landingu powinna mieć swój własny, atrakcyjny nagłówek.
 2. Grafika, zdjęcie lub video – mają pokazać, jak wygląda produkt czy usługa w realu. Materiały graficzne odgrywają bardzo dużą rolę w procesie decyzyjnym odbiorcy, ale żeby działały na Twoją korzyść, nie mogą być wyrwane z kontekstu. Powinny jasno pokazywać wartość, którą deklarujesz na stronie.
 3. CTA, czyli przycisk wezwania do działania – jest tylko jedna rzecz na stronie lądowania, w którą odbiorca ma kliknąć i jest nią właśnie przycisk CTA. Im dłuższy landing page, tym więcej mądrze rozmieszczonych przycisków może się na nim znaleźć. Jak nazwa wskazuje, powinny wzywać do działania, wołając: kup, zapisz się, odbierz prezent, zarezerwuj bilet itp.
 4. Korzyści – jasno i atrakcyjnie pokazane, by odbiorca nie musiał się zastanawiać, co będzie mieć ze skorzystania z Twojej oferty. Nie chodzi tu przy tym o wymienienie pozytywnych cech produktu czy usługi, ale właśnie unikalne korzyści, jakie klient uzyska.

Jak zwiększyć atrakcyjność strony lądowania

Te cztery punkty to absolutna podstawa każdego dobrego landing page. Dla jeszcze lepszego efektu możesz wykorzystać jednak cały szereg dodatkowych sekcji i elementów. Będą to chociażby:

 • pytania i odpowiedzi czy też Q&A, przewidujące wątpliwości odbiorcy i odpowiadający na nie,
 • licznik, odmierzający czas do końca oferty,
 • „społeczny dowód słuszności”, czyli opinie, referencje, loga współpracujących firm itp.
 • numer telefonu czy formularz kontaktowy umieszczone w widocznym miejscu.

Warto zadbać też o to, by strona docelowa była też, tak zwyczajnie, przyjemna dla oka. Nie znaczy to, że musi być wymuskana i zaprojektowana przez światowej klasy artystę – powinna być natomiast przejrzysta. Białe literki na czarnym tle, zbyt mała czcionka, elementy graficzne w różnych, niepasujących do siebie stylach raczej nie zachęcają do podjęcia działania. Zachęcam Cię zresztą, żebyś przypomniała sobie landing page, które sama odwiedziłaś w przeszłości. Co Ci się w nich podobało, a co nie? Co sprawiło, że kliknęłaś w przycisk?

Jeśli jeszcze nigdy nie wykorzystywałaś landing page do promocji to… na co czekasz? W kolejnych wpisach z tej serii pokażę Ci, że stworzenie prostej strony docelowej naprawdę nie jest trudne. Ba! wystarczy jedno popołudnie, trochę skupienia i dobry pomysł!


Nie przegap żadnych wskazówek na temat budowania landingów i zapisz się do mojego newslettera. Raz w miesiącu otrzymasz nie publikowaną nigdzie indziej treść premium oraz podsumowanie wszystkich wpisów z ostatnich tygodni, a już na starcie mam dla Ciebie prezent. Nie powiem Ci jaki – sprawdź sama. O tu, poniżej!

Zapisz się na newsletter - kobieca strona biznesu

Przeczytaj również:

Udostępnij artykuł
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
Odbierz darmowy mini kurs
Darmowy pdf Idealny klient - jak określić swoją grupę docelową - Karolina Kołodziejczyk kobieca strona biznesu

2 thoughts on “Co to jest landing page? Najważniejsze elementy landing page”

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odbierz darmowy mini kurs
Darmowy pdf Idealny klient - jak określić swoją grupę docelową - Karolina Kołodziejczyk kobieca strona biznesu
Logo Kobieca Strona Biznesu - budowanie marki dla kobiet, rozwój firmy, kobiecy biznes
Logo Kobieca Strona Biznesu - budowanie marki dla kobiet, rozwój firmy, kobiecy biznes

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści bez zgody autorki jest naruszeniem prawa!

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego działania, korzystania z narzędzi analitycznych, marketingowych, wtyczek społecznościowych i systemu komentarzy. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności.
ODEBRAŁAŚ JUŻ DARMOWY PDF?
Zapisz się do newslettera, pobierz karty pracy "Idealny klient" i określ w końcu swoją grupę docelową